Anasayfa » Filipinler Para Birimi

Filipinler Para Birimi

Filipinler Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Peso(PHP) Nerenin Para Birimi? Filipinler Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Filipin Pesosu Filipinler para birimidir. Para birimi kodu PHP kısaltması, sembolü ise . şeklinde ifade edilir. Madeni para 7 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 25 sentimo, 1, 5, 10 piso). Banknot olarak 8 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(   5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 piso). Filipin Pesosu 1993 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Filipinler’de para basma yetkisi Bangko Sentral ng Pilipinas ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

PHP Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Filipinler Hakkında

Filipinler Para Birimi, resmi adıyla Filipinler Cumhuriyeti Pasifik Okyanusu batısında yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşuları kuzeyde Tayvan ve Çin, batıda ise Vietnam ülkeleridir. Kuzeyde Luzon Boğazı, batıda ise Güney Çin Denizi çevrelemektedir ve güneydoğusunda bulunan Sulu Denizi’nin karşı kıyılarında Borneo adası yer almaktadır. Ülkenin başkenti Manila şehridir. Filipinler yüz ölçümü 342.353 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da altmış dördüncü sırada yer alan ülkedir.

Filipinler Para Birimi

 Filipinler Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…