Anasayfa » Finlandiya Başkenti

Finlandiya Başkenti

Finlandiya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Helsinki Nerenin Başkenti? Finlandiya Başkenti Neresi?

Finlandiya’nın Başkenti, Finlandiya’nın başkenti Helsinki şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Helsinki’ta yer almakta olup, Helsinki Municipality (Belediyesi) kurumu tarafından yürütülmektedir. Finlandiya da Helsinki başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Espoo, Kauniainen, Vantaa, Turku, Tampere, Kotka, Oulu ve Lahti gibi şehirleridir.

Helsinki Ne Zaman Başkent Oldu?

Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki kenti, ülkenin 1917 yılında bağımsızlaşmasıyla birlikte Helsinki başkent ilan edilmiştir.

Finlandiya Başkenti

Helsinki Hakkında

Finlandiya başkenti, Helsinki kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Uusimaa bölgesinde yer almakta olup komşu bölgeleri Tavastia Proper, Güneybatı Finlandiya, Paijanne Tavastia ve Doğu Uusimaa bölgeleri yer almaktadır. Helsinki’nin komşu şehirleri ise Espoo, Kauniainen ve Vantaa kentleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 213,8 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Finlandiya sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Helsinki’nin ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.