Anasayfa » Finlandiya Para Birimi

Finlandiya Para Birimi

Finlandiya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro(EUR) Nerenin Para Birimi? Finlandiya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Euro Finlandiya’nın para birimidir. Para birimi kodu EUR kısaltması, sembolü ise € şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1c, 2c, 5c, 10c, 20c, 50c, €1, €2). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(€5, €10, €20, €50, €100, €200, €500). 1860 ile 2001 yılına kadar Finlandiya markkası kullanılırken, bu yıllardan sonra Euro kullanmaya başlamıştır. Finlandiya’da para basma yetkisi Avrupa Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EUR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Finlandiya Hakkında

Finlandiya Para Birimi, resmiyetteki adıyla Finlandiya Cumhuriyeti Kuzey Avrupa bölgesinde yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşuları doğuda Rusya, kuzeyde Norveç ve batıda İsveç ülkeleri ve batıda Botniya ve güneyde Finlandiya körfezleri ve ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Helsinki şehridir. Finlandiya yüz ölçümü 338.424 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da altmış altıncı sırada yer alan ülkedir.

Finlandiya Para Birimi

Finlandiya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…