Anasayfa » Fransa Para Birimi

Fransa Para Birimi

Fransa Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro(EUR) Nerenin Para Birimi? Fransa Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Euro Fransa’nın para birimidir. Para birimi kodu EUR kısaltması, sembolü ise € şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1c, 2c, 5c, 10c, 20c, 50c, €1, €2). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(€5, €10, €20, €50, €100, €200, €500). Fransız frangı 2002 yılına kadar kullanılırken, bu yıldan sonra Euro para birimi piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Fransa’da para basma yetkisi Avrupa Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EUR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Fransa Hakkında

Fransa Para Birimi, resmiyetteki adıyla Fransa Cumhuriyeti Batı Avrupa bölgesinde yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşuları Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Monako ve Andorra ülkeleri yer almaktadır. Ülkenin başkenti Paris şehridir. Fransa yüz ölçümü 640.679 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da kırk üçüncü sırada yer alan ülkedir.

Fransa Para Birimi

Avrupa Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…