Anasayfa » Gabon Başkenti

Gabon Başkenti

Gabon Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Librevil Nerenin Başkenti? Gabon Başkenti Neresi?

Gabon’un Başkenti, Gabon’un başkenti Librevil şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Librevil de yer almakta olup, Librevil Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Gabon da Librevil başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Port-Gentil, Franceville (Masuku), Oyem, Moanda, Mouila, Lambaréné, Tchibanga, Koulamoutou ve Makokou gibi şehirleridir.

Librevil Ne Zaman Başkent Oldu?

Gabon’un başkenti olan Librevil’in hangi yıllarda başkenti olduğuna dair bilgiye ulaşılamamıştır.

Gabon Başkenti

Librevil Hakkında

Gabon başkenti, Librevil kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında;  Estuaire bölgesinde yer almakta olup, Owendo ve kango şehirleri ve batı yönünden Atlantik Okyanusa komşu şehirdir. Kentin yüz ölçümü 189 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Librevil’in ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.