Anasayfa » Gana Para Birimi

Gana Para Birimi

Gana Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Cedi (GHS) Nerenin Para Birimi? Gana Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Gana Cedisi Gana para birimidir. Para birimi kodu GHS kısaltması, sembolü ise GH₵ şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 20, 50Gp, GH₵1). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(GH₵1, 5, 10, 20, 50). Gana’da para basma yetkisi Gana Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

GHS Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Gana Hakkında

Gana Para Birimi, resmiyetteki adıyla Gana Cumhuriyeti Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşuları kuzeyinde Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Togo, güneyinde Gine Körfezi (Atlas Okyanusu) ve ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Accra şehridir. Gana yüz ölçümü 238.533 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da seksen ikinci sırada yer alan ülkedir.

Gana Para Birimi

Gana Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…