Anasayfa » Gine Başkenti

Gine Başkenti

Gine Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Gine Nerenin Başkenti? Konakri Başkenti Neresi?

Gine’nin Başkenti, Gine’nin başkenti Konakri şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Gine de yer almakta olup,  Konakri Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Gine’nin Konakri de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Beyla, Boffa, Boké, Coyah, Dabola, Dalaba, Dubreka ve Dinguiraye gibi şehirleridir.

Konakri Ne Zaman Başkent Oldu?

Konakri şehri, Fransız işgali döneminde 1893 yılında başkent ilan edilmiş olup, 1958 yılında ülkenin bağımsızlık kazanmasının ardından Konakri kenti tekrar başkent olarak ilan edilmiştir.

Gine Başkenti

Konakri Hakkında

Gine başkenti Konakri, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Dubreka ve Coyah, doğu kısmında Forecariah, güney ve batı kısmında ise Atlantik Okyanusu ve Boffa gibi şehirler ve okyanus yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 450 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında son sırada yer alan şehirdir. Konakri ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.