Anasayfa » Gine Bissau Başkenti

Gine Bissau Başkenti

Gine Bissau Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Gine Bissau Nerenin Başkenti? Gine Bissau Başkenti Neresi?

Gine Bissau’nın Başkenti, Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Bissau’da yer almakta olup, Bissau Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Gine Bissau’nın Bissau da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Bafatá, Gabú, Bissorã,  Bolama, Cacheu, ve Bubaque gibi şehirleridir.

Bissau Ne Zaman Başkent Oldu?

1942 yılında ülkenin o zamanki adı olan Portekiz Ginesi’nin başkenti oldu. 1973 yılında yerine Madina do Boe kenti olmuştur ancak bir sene sonra tekrar Bissau şehri başkent olmuştur.

Gine Bissau Başkenti

Gine Bissau Hakkında

Ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; denize kıyısı olan Bissau bölgesinde yer alan kentin, kuzey kısmında Oio ve Cacheu, batı kısmında Biombo, güney kısmında Kuzey Atlas Okyanusu ve batı kısmında Quinara gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 77 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Gine Bissau sıralamasında altıncı sırada yer alan şehirdir. Gine Bissau ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.