Anasayfa » Grönland Başkenti

Grönland Başkenti

Grönland Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Grönland Nerenin Başkenti? Nuuk Başkenti Neresi?

Grönland’ın Başkenti, Grönland’nin başkenti Nuuk şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Grönland de yer almakta olup,  Nuuk Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Grönland’ın Nuuk de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Sisimiut, Ilulissat, Qaqortoq, Aasiaat, Maniitsoq, Tasiilaq ve Paamiut gibi şehirleridir.

Nuuk Ne Zaman Başkent Oldu?

Grönland’ın başkenti olan Nuuk kentinin ne zaman başkenti olduğuna dair bilgiye ulaşılmamıştır.

Grönland Başkenti

Nuuk Hakkında

Grönland başkenti Nuuk, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Maniitsoq ve Sisimiut, doğu kısmında Kulusuk, güney ve batı kısmında ise Labrador gibi şehirler ve deniz yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 690 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında son sırada yer alan şehirdir. Nuuk ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.