Anasayfa » Guatemala Başkenti

Guatemala Başkenti

Guatemala Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Guatemala Nerenin Başkenti? Guatemala Başkenti Neresi?

Guatemala’nın Başkenti, Guatemala’nın başkenti ülkenin adı olan Guatemala şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Guatemala’da yer almakta olup, Guatemala Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Guatemala’nın Guatemala da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Antigua Guatemala, Chichicastenango, Chimaltenango, Chiquimula, Cobán, Escuintla ve Flores gibi şehirleridir.

Guatemala Ne Zaman Başkent Oldu?

İspanyol kolonileri dönemi boyunca küçük bir kasaba olan kent, Antigua’da yaşana deprem sonrasında 1775 yılında İspanya krallığı tarafından ülkenin başkenti olmuştur.

Guatemala Başkenti

Guatemala Hakkında

Guatemala kenti, ülkenin doğu konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Kuzeyinde Guastatoya, doğusunda Jalapa, güneyinde Cuilapa ve batısında Chimaltenango kentleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 997 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında ikinci sırada yer alan şehirdir. Guatemala ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.