Anasayfa » Guatemala Para Birimi

Guatemala Para Birimi

Guatemala Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Guatemala Quetzalı (GTQ) Nerenin Para Birimi? Guatemala Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Guatemala Quetzalı Guatemala’nın da para birimidir. Para birimi kodu GTQ kısaltması, sembolü ise Q şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 25, 50 centavos, 1 quetzal). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(  1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 quetzales). Guatemala’da para basma yetkisi Guatemala Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

GTQ Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Guatemala Hakkında

Resmi ismiyle Guatemala Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; güneyinde El Salvador, doğusunda Belize ve Honduras ve kuzeyinde ise Meksika gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Guatemala şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 108.889 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz yedinci sırada yer alan ülkedir.

 Guatemala Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Guatemala Para Birimi