Anasayfa » Güney Afrika Cumhuriyeti Başkenti

Güney Afrika Cumhuriyeti Başkenti

Güney Afrika Cumhuriyeti Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Güney Afrika Cumhuriyeti Nerenin Başkenti? Cape Town Başkenti Neresi?

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Başkenti, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town, şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Güney Afrika Cumhuriyeti de yer almakta olup, Cape Town Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Durban, Johannesburg, Germiston, Port Elizabeth ve East London gibi şehirleridir.

Cape Town Ne Zaman Başkent Oldu?

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town’nun ne zaman başkenti olduğuna dair bilgiye ulaşılamamıştır.

Günay Afrika Cumhuriyeti Başkenti

Cape Town Hakkında

Başkent Cape Town, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Saldanha, doğu kısmında Beliville ve Worcester, güneyinde ve batı kısmında ise Atlantik Okyanusu yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 2.446 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında dokuzuncu sırada yer almaktadır. Cape Town ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise dördüncü sırada yer almaktadır.