Anasayfa » Güney Kore Başkenti

Güney Kore Başkenti

Güney Kore Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Güney Kore Nerenin Başkenti? Güney Kore Başkenti Neresi?

Güney Kore’nin Başkenti, Güney Kore’nin başkenti Seul şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Güney Kore de yer almakta olup, Seul Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Güney Kore’nin Seul da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Busan, Incheon, Daegu ve Suwon gibi şehirleridir.

Seul Ne Zaman Başkent Oldu?

Seul şehri, Bir nehir limanı olarak taşıdığı önem nedeniyle 1394 yılında Kore’nin başkenti olmuş ve kısa bir dönemin dışında (1399-1405 yılları) dışında bu konumunu 1948 yılına değin korumuştur.

Güney Kore Başkenti

Güney Kore Hakkında

Seul, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Doğu Asya’da Kore Yarımadası’nın güney yarısını oluşturan Güney Kore, Japon Denizi ve Sarı Deniz yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 605,2 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında elli altıncı sırada yer alan şehirdir. Güney Kore ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.