Anasayfa » Gürcistan Para Birimi

Gürcistan Para Birimi

Gürcistan Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Lari (GEL) Nerenin Para Birimi? Gürcistan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Gürcistan Larisi Gürcistan para birimidir. Para birimi kodu GEL kısaltması, sembolü ise lari şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri, 1, 2 lari). Banknot olarak 8 kağıt para şeklinde kullanılmıştır( 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 lari). Gürcistan’da para basma yetkisi Gürcistan Ulusal Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

GEL Döviz Çevirici

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Gürcistan Hakkında

Gürcistan Para Birimi, resmiyetteki adıyla Gürcistan Orta Avrupa bölgesinde yer alan ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkenin komşuları kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye ülkeleri yer almaktadır. Batısında ise Karadeniz bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Batum şehridir. Gürcistan yüz ölçümü 78.865 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yüz on yedinci sırada yer alan ülkedir.

Gürcistan Para Birimi

Gürcistan Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…