Anasayfa » Guyana Başkenti

Guyana Başkenti

Guyana Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Guyana Nerenin Başkenti? Guyana Başkenti Neresi?

Guyana’nın Başkenti, Guyana’nın başkenti Georgetown şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Guyana’da yer almakta olup, Georgetown Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Guyana’nın Georgetown da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Adventure, Aishalton, Anna Regina, Annai, Apoteri, Arakaka, Arimu Mine, Baramita, Bartica ve Linden gibi şehirleridir.

Georgetown Ne Zaman Başkent Oldu?

Georgetown şehri, İngilizlerin 1781 yılında kurarak İngiltere kralı III. George’un anısına Georgetown adını verdiği ilk yerleşme, Fransızlarca Longchamps adıyla yenideninşa edildi. Felemenk işgali sırasında Stabroek olarak anılmaya başladı. 1784 yılında birleşik Essequibo ve Demerara kolonilerinin yönetim merkezi oldu. 1812 yılında bölgenin bir kez daha İngilizlerin eline geçmesiyle, adı yeniden Georgetown olarak değiştirildi.

Guyana Hakkında

Guyana başkenti Georgetown, ülkenin kuzey konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında kıyısı olan Atlantik Okyanusu, doğu kısmında Anna Regina, güney kısmında Linden ve batı kısmında Paradise gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 70  km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında ikinci sırada yer alan şehirdir. Guyana ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.