Anasayfa » Haiti Para Birimi

Haiti Para Birimi

Haiti Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Gourde(HTG) Nerenin Para Birimi? Haiti Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Gourde, Haiti para birimidir. Para birimi kodu HTG kısaltması kullanılmaktadır ve gud şeklinde de ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 20, 50 santim ve 1, 2 gourde). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(10, 25, 50, 100, 250, 500, 1000 gourde). Haiti’de para basma yetkisi Haiti Cumhuriyeti Merkez Bankası aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

HTG Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Haiti Hakkında

Haiti Para Birimi, resmiyetteki adıyla Haiti Cumhuriyeti Amerika kıtasında, Karayip denizi yer alan ülkeler arasında yer almaktadır. Hispaniola adasını Dominik Cumhuriyeti ile komşu olup, adanın batı kısımdadır. Ülkenin başkenti Port-au-Prince şehridir. Haiti yüz ölçümü 27.750 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yüz kırk yedinci sırada yer alan ülkedir.

Haiti Para Birimi

Haiti Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…