Anasayfa » Hindistan Başkenti

Hindistan Başkenti

Hindistan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Hindistan Nerenin Başkenti? Yeni Delhi Başkenti Neresi?

Hindistan’ın Başkenti, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Hindistan de yer almakta olup,  Yeni Delhi Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Hindistan’ın Yeni Delhi de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Agra, Chandigarh, Jaypur, Ahmedabad, Chennai, Bombay, Bangalor, Pune, Kalküta ve Hyderabad gibi şehirleridir.

Yeni Delhi Ne Zaman Başkent Oldu?

Yeni Delhi kenti, bağımsız Hindistan’ın kurulmasıyla beraber, 1947 yılından sonra kent, Hindistan başkenti olarak günümüzde de devam etmektedir.

Hindistan Başkenti

Yeni Delhi Hakkında

Hindistan başkenti Yeni Delhi, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Amritsar, doğu kısmında Rishikesh, güney kısmında Jaipur ve batı kısmında ise Ajmer gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 42,7 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az büyüklüğe sahip şehirler arasındadır. Yeni Delhi ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise ikinci sırada yer almaktadır.