Anasayfa » Hindistan Para Birimi

Hindistan Para Birimi

Hindistan Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Rupi Nerenin Para Birimi? Hindistan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Hindistan rupisi Hindistan’ın para birimidir. Para birimi kodu INR kısaltması, sembolü ise ₹ şeklinde ifade edilir. Madeni para 4 bölüm şekilde kullanılmaktadır(50 paise, 1, 2, 5, 10 rupees). Banknot olarak 9 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 rupees). Hindistan’da para basma yetkisi Hindistan Rezerv Baknası Ulusal Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

INR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Hindistan Hakkında

Hindistan Para Birimi, resmiyetteki adıyla Hindistan Cumhuriyeti Güney Asyada yer alan ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkenin güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi, kuzey doğusunda ise Çin, Nepal ve Bhutan gibi ülkelere komşu olmaktadır. Ülkenin başkenti Yeni Delhi şehridir. Hindistan yüz ölçümü 3.287.590 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yedinci sırada yer alan bir ülkedir.

Hindistan Para Birimi

 Hindistan Rezerv Bankası sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…