Anasayfa » Hırvatistan Başkenti

Hırvatistan Başkenti

Hırvatistan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Hırvatistan Nerenin Başkenti? Zagreb Başkenti Neresi?

Hırvatistan’ın Başkenti, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Hırvatistan de yer almakta olup, Zagreb Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Hırvatistan’ın Zagreb de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Dalmaçya, Dubrovnik, Istirya, Osijek,Varaždin, Gospić, Bjelovar, Bakar, Beli Manastir, Belišće ve Benkovac gibi şehirleridir.

Zagreb Ne Zaman Başkent Oldu?

Zagreb kenti, 1851 yılında Kaptal ve Gradec kentlerinin birleşmesiyle meydana gelmiştir. Hırvatistan’ın başkenti olan Zagreb kentinin ne zaman başkenti olduğuna dair bilgiye ulaşılmamıştır.

Hırvatistan Başkenti

Zagreb Hakkında

Hırvatistan başkenti Zagreb, ülkenin kuzeybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Krapina, Varazdin ve Koprivnica, doğu kısmında Bjelovar, güneyinde Karlovac ve Sisak ve batı kısmında ise Slovenya gibi şehirler ve ülke yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 641 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında altıncı yer alan şehirdir. Zagreb ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.