Anasayfa » Hırvatistan Para Birimi

Hırvatistan Para Birimi

Hırvatistan Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Kuna (HRK) Nerenin Para Birimi? Hırvatistan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Hırvatistan kunası Hırvatistan para birimidir. Para birimi kodu kısaltması HRK şeklinde ifade edilir. Madeni para 9 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 20, 50 lipa ve 1, 2, 5 Kuna). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(10, 20, 50, 100, 200, 500 ve 1000 Kuna). Hırvatistan’da para basma yetkisi Hırvatistan Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

HRK Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Hırvatistan Hakkında

Hırvatistan Para Birimi, resmiyetteki adıyla Hırvatistan Cumhuriyeti bölgesinde yer alan ülkeler arasında yer almaktadır. Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz ile birleştiği yer de bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Zagreb şehridir. Hırvatistan yüz ölçümü 56.594 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yüz yirmi yedinci sırada yer alan ülkedir.

Hırvatistan Para Birimi

Hırvatistan Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…