Anasayfa » Hollanda Başkenti

Hollanda Başkenti

Hollanda Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Amsterdam Nerenin Başkenti? Hollanda Başkenti Neresi?

Hollanda’nın Başkenti, Hollanda’nın başkenti Amsterdam şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Amsterdam’da yer almakta olup, Amsterdam Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Hollanda’nın Amsterdam da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Rotterdam, Lahey, Utrecht, Eindhoven, Delft gibi şehirleridir.

Amsterdam Ne Zaman Başkent Oldu?

Amsterdam 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulmuştur. Hollanda’nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentlerinden biri haline gelmiştir. Günümüzde çoğunlukla 17. Yüzyıldan kalma yapılarıyla ön planda olan Amsterdam Avrupa’daki en köklü kent dokularından birini barındırmaktadır.

Hollanda Başkenti

Amsterdam Hakkında

Hollanda başkenti, Amsterdam ülkenin merkezi bir konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Kuzey Hollanda’da yer almakta olup, kuzeydoğu kısmında Lelystad, Leeuwarden, güney kısmında The Hague, Utrecht gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 84 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Hollanda sıralamasında dördüncü sırada yer alan şehirdir. Amsterdam ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.