Anasayfa » Hollanda Para Birimi

Hollanda Para Birimi

Hollanda Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro(EUR) Nerenin Para Birimi? Hollanda Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Euro Hollanda’nın para birimidir. Para birimi kodu EUR kısaltması, sembolü ise € şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1c, 2c, 5c, 10c, 20c, 50c, €1, €2). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(€5, €10, €20, €50, €100, €200, €500). Hollanda’da para basma yetkisi Avrupa Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EUR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Hollanda Hakkında

Hollanda Para Birimi, resmiyetteki adıyla Hollanda veya diğer bir adıyla Netherlands olarak kullanılmaktadır. Ülkeye komşu olan ülkeler ve bölgeler; kuzeyinde Rusya, doğusunda Almanya, güneyinde Belçika ve kuzeybatısında Kuzey Denizi yer almaktadır. Ülkenin başkenti Amsterdam şehridir. Hollanda yüz ölçümü 41.850 km²’dir ve yüz ölçümü olarak Dünya da yüz otuz dördüncü sırada yer alan ülkedir.

Hollanda Para Birimi

 Avrupa Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…