Anasayfa » Honduras Başkenti

Honduras Başkenti

Honduras Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Honduras Nerenin Başkenti? Tegusigalpa Başkenti Neresi?

Honduras’ın Başkenti, Honduras’ın başkenti Tegusigalpa şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Honduras de yer almakta olup,  Tegusigalpa Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Honduras’ın Tegusigalpa de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Veracruz, Tegucigalpa (Sermaye), El Progreso, Choloma ve Puerto Cortés gibi şehirleridir.

Tegusigalpa Ne Zaman Başkent Oldu?

Honduras’ın başkenti olan Tegusigalpa kenti, altın ve gümüş madenciliği kaynağının fazla olmasıyla merkezi olarak 1578 yılında kurulmuştur. 1810 yılında ise başkent ilan edilmiştir.

Honduras Başkenti

Tegusigalpa Hakkında

Honduras başkenti Tegusigalpa, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Yora ve Olancho, doğu kısmında Yuscaran, güney kısmında Nacaome ve Choluteca ve batı kısmında ise La Paz ve Comayaga gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.502 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında üçüncü yer alan şehirdir. Tegusigalpa ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.