Anasayfa » Honduras Para Birimi

Honduras Para Birimi

Honduras Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Lempira Nerenin Para Birimi? Honduras Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Honduras, Lempira para birimini kullanmaktadır. Para birimi kodu HNL kısaltması, sembolü ise L şeklinde ifade edilir. Madeni para 4 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 20 ve 50 centavo). Banknot olarak 8 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(L1, L2, L5, L10, L20, L50, L100, L500). Honduras’da para basma yetkisi Honduras Merkez Bankasında olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

HNL Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Honduras Hakkında

Honduras Para Birimi, resmiyetteki adıyla Honduras Orta Avrupa bölgesinde yer alan ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkenin komşular, batısında Guatemala, güneybatısında El Salvador, güneydoğusunda ise Nikaragua yer almaktadır. Ülkenin başkenti Tegucigalpa şehridir. Honduras yüz ölçümü 112.492 km2’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yüz üçüncü sırada yer almaktadır.

Honduras Para Birimi

 Honduras Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…