Anasayfa » İngiltere Para Birimi

İngiltere Para Birimi

İngiltere Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

İngiliz Sterlini (GBP) Nerenin Para Birimi? İngiltere Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; İngiliz Sterlini İngiltere’nin para birimidir. Para birimi kodu GBP kısaltması, sembolü ise £ (pound) şeklinde ifade edilir. Madeni olarak 10 birim(1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 25p, 50p, £1, £2, £5) kullanılmaktadır. Banknot olarak 4 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (£5, £10, £20, £50). İngiltere’nin para basma yetkisi İngiltere Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

GBP Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

İngiltere Hakkında

İngiltere Para Birimi, Birleşik Krallığında yer alan dört ülkeden biri olan İngiltere, konumu incelendiğinde; batısında Galler, kuzeyde İskoçya, kuzeybatısında İrlanda Denizi, güneydoğusunda Kelt Denizi, doğusunda Kuzey Denizi; güneyinde ise Manş Denizi gibi denizler ve bazı ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Londra şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 242.900 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında sekseninci sırada yer alan ülkedir.

İngiltere Para Birimi