Anasayfa » Irak Başkenti

Irak Başkenti

Irak Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin yetkinlikleri genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Irak Nerenin Başkenti? Bağdat Başkenti Neresi?

Irak’ın Başkenti, Irak’ın başkenti Bağdat şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Irak de yer almakta olup,  Bağdat Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Irak’ın Bağdat de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Ad Dawr, Divaniye, Afak, Al `Awja, Basra, Hilla, İskenderiye, Kazımiye, Kut, Al Miqdadiyah, Al-Qa’im, Al-Shamia ve Samava gibi şehirleridir.

Bağdat Ne Zaman Başkent Oldu?

Bağdat kenti, I. Dünya Savaşı’na kadar Osmanlı Devleti’nin elinde olan Bağdat, 1917 yılında İngiliz kuvvetlerince işgal edildi ve 1921 yılında kurulan bağımsız Irak Krallığının başkenti olmuştur. Bu durum Türkiye tarafından da Lozan Antlaşması ile 1923 yılında resmen kabul edilmiştir.

Irak Başkenti

Bağdat Hakkında

Irak başkenti Bağdat, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Selahattin ve Diyala kentinin bir kısmı, doğu kısmında Diyala kentinin bir kısmı, güneyinde Kerbala ve Babil ve batı kısmında ise Enbar gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 204,2 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az büyüklüğe sahip şehirler arasındadır. Bağdat ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise üçüncü sırada yer almaktadır.