Anasayfa » Irak Para Birimi

Irak Para Birimi

Irak Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Irak Dinarı (IQD) Nerenin Para Birimi? Irak Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Irak Dinar’ı Irak’ın para birimidir. Para birimi kodu IQD kısaltması, sembolü ise ع.د şeklinde ifade edilir. Madeni para 3 bölüm şekilde kullanılmaktadır(25, 50, 100 dinar). Banknot olarak 8 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (50, 100, 250, 500, 1,000, 5,000, 10,000, 25,000 dinar). Irak’ta para basma yetkisi Irak Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

IQD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Irak Hakkında

Resmiyetteki adıyla Irak Cumhuriyeti, Batı Asya bölgesinde yer almaktadır. Ülkeye komşu olan ülkeler ve bölgeler; kuzeyinde Türkiye, doğusunda İran, güneyinde Suudi Arabistan ve batısında Suriye bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Bağdat şehridir. Irak yüz ölçümü 438.317 km²’dir ve yüz ölçümü olarak Dünya da elli dokuzuncu sırada yer alan ülkedir.

Irak Para Birimi

 Irak Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…