Anasayfa » İrlanda Para Birimi

İrlanda Para Birimi

İrlanda Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro(EUR) Nerenin Para Birimi? İrlanda Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Euro Hollanda’nın para birimidir. Para birimi kodu EUR kısaltması, sembolü ise € şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1c, 2c, 5c, 10c, 20c, 50c, €1, €2). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(€5, €10, €20, €50, €100, €200, €500). Hollanda’da para basma yetkisi Avrupa Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EUR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

İrlanda Hakkında

İrlanda Para Birimi, resmiyetteki adıyla İrlanda Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa bölgesinde yer almaktadır. Ülkeye komşu olan ülkeler ve bölgeler; kuzeydoğusunda Kuzey İrlanda, doğusunda İrlanda Denizi, güneydoğusunda St. George Kanalı ve batısında Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Bağdat şehridir. İrlanda yüz ölçümü 70.273 km²’dir ve yüz ölçümü olarak Dünya da yüz yirminci sırada yer almaktadır.

İrlanda Para Birimi

Avrupa Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…