Anasayfa » İspanya Başkenti

İspanya Başkenti

İspanya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Madrid Nerenin Başkenti? İspanya Başkenti Neresi?

İspanya’nın Başkenti, İspanya’nın başkenti Madrid şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Madrid’de yer almakta olup, Madrid Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. İspanya’nın Madrid da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Barselona, San Sebastian, Bilbao, Malaga, Sevilla ve Valencia gibi şehirleridir.

Madrid Ne Zaman Başkent Oldu?

Madrid şehri Manzanares Nehrine bakan kayalığın üzerindeki çıkıntı üzerine kurulu Alhazar’ın çevresinde gelişmiş şehirlerdendir. 932 tarihli kayıtlarda Arapça olarak “Su Kanalı” anlamına gelen Macerit adıyla anılmaktadır. 1083 yılında Müslümanlardan Kastilya Krallığına geçmiştir. İspanya’nın merkezinde bulunması nedeniyle 1561 yılında Kral Hristiyan II. Felipe başkent yapmıştır

İspanya Başkenti

Madrid Hakkında

İspanya başkenti Madrid, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzeybatı kısmında Segovia, kuzeydoğu kısmında Guadalajara, batı kısmında Avila, güney kısmında Toledo ve güneydoğu kısmında Cuenca gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 10.506 km²’dir. Yüz ölçümü olarak İspanya sıralamasında otuzbirinci sırada yer alan şehirdir. Madrid ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.