Anasayfa » İsrail Başkenti

İsrail Başkenti

İsrail Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

İsrail Nerenin Başkenti? Kudüs Başkenti Neresi?

İsrail’in Başkenti, İsrail’in başkenti Kudüs şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi İsrail de yer almakta olup,  Jerusalem Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. İsrail’in Kudüs de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Tel Aviv, Merkez, Safed, Akko, Hayfa, Taberiye, Nasıra, Bet She’an ve Eilat gibi şehirleridir.

Kudüs Ne Zaman Başkent Oldu?

Kudüs kenti, İsrail Devleti, 1980 yılında kabul ettiği kanunla Kudüs’ü “bölünmez başkenti” ilan etmiştir. Bu kanun ile birlikte Araplara vatandaşlık verilmiştir.

İsrail Başkenti

Kudüs Hakkında

İsrail başkenti Kudüs, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Ramallah ve Giv’at Ze’ev, doğusundan Abu Dis ve Ma’ale Adumin, güneyinden Betlehem (Beyt-ül Lahim) ile Beit Jala ve batısından Mevaseret Zion gibi şehirler ve eyaletler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 125,15 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en fazla büyüklüğe sahip şehirdir. Kudüs ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise dördüncü sırada yer almaktadır.