Anasayfa » İsrail Para Birimi

İsrail Para Birimi

İsrail Para Birimi: Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Şekel(ILS) Nerenin Para Birimi? İsrail Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Şekel İsrail’in para birimidir. Para birimi kodu ILS kısaltması, sembolü ise ₪ şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(10 agorot, ½, 1, 2, 5, 10 new shekalim). Banknot olarak 4 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(20, 50, 100, 200 new shekalim). İsrail’de para basma yetkisi İsrail Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

ILS Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

İsrail Hakkında

İsrail Para Birimi, resmi ismiyle İsrail Devleti, konumu incelendiğinde; doğusunda Ürdün, hem batısında hem de doğusunda Filistin toprakları ve Gazze Şeridi, güneybatısında Mısır ve kuzeyinde ise Lübnan yer almaktadır. Ülkenin başkenti Kudüs şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 20.770 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yüz elli üçüncü sırada yer alan ülkedir.

İsrail Para Birimi

İsrail Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…