Anasayfa » İsveç Başkenti

İsveç Başkenti

İsveç Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

İsveç Nerenin Başkenti? Stokholm Başkenti Neresi?

İsveç’in Başkenti, İsveç’in başkenti Stokholm şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi İsveç de yer almakta olup,  Stokholm Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. İsveç’ın Stokholm de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Göteborg, Malmö, Uppsala, Västerås, Örebro, Linköping, Helsingborg, Jönköping, Norrköping, Lund, Umeå, Gävle, Borås, Eskilstuna, Södertälje, Karlstad, Täby, Växjö ve Halmstad gibi şehirleridir.

Stokholm Ne Zaman Başkent Oldu?

Stokholm kenti, 1610 ile 1680 yılları arasında artan nüfus sayesinde 1634 yılında Stockholm, İsveç İmparatorluğu’nun resmiyette başkent ilan edildi. Başkent olmasıyla ticaretin gelişmesinde kenti önemli kılmaya başlamıştır.

İsveç Başkenti

Stokholm Hakkında

İsveç başkenti Stokholm, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Uppsala, doğu kısmında Vastmanland, güneyinde Södermanland ve batı kısmında ise Nacka gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 204,2 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az büyüklüğe sahip şehirler arasındadır. Stokholm ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise üçüncü sırada yer almaktadır.