Anasayfa » İsveç Para Birimi

İsveç Para Birimi

İsveç Para Birimi: Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Kron(SEK) Nerenin Para Birimi? İsveç Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Kron İsveç’in para birimidir. Para birimi kodu SEK kısaltması, sembolü ise kr şeklinde ifade edilir. Madeni para 4 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1 kr, 2 kr, 5 kr, 10 kr). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(20 kr, 50 kr, 100 kr, 500 kr, 1000 kr). İsveç’in para basma yetkisi İsveç Ulusal Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

SEK Döviz Çevirici

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

İsveç Hakkında

İsveç Para Birimi, resmi ismiyle İsveç Krallığı, konumu incelendiğinde; Kuzey Avrupa bölgesinde, İskandinavya yarımda adasında olup, batı ve kuzeyden Norveç, doğusunda Finlandiya, güneyinde ise Öresund Köprüsü ve Danimarka yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük yerleşimi olan Stokholm şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 450.295 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında, elli altıncı sırada yer alan ülkedir.

İsveç Para Birimi

İsveç Ulusal Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…