Anasayfa » İzlanda Para Birimi

İzlanda Para Birimi

İzlanda Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

İzlanda Kronu(ISK) Nerenin Para Birimi? İzlanda Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; İzlanda Kronu İzlanda’nın para birimidir. Para birimi kodu ISK kısaltması kullanılır ve sembolü ise kr şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır( 1, 5, 10, 50, 100 krónur). Banknot olarak 4 kağıt para şeklinde kullanılmıştır( 500, 1000, 2000, 5000 krónur). İzlanda’da para basma yetkisi İzlanda Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

ISK Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

İzlanda Hakkında

Resmi ismiyle İzlanda Krallığı, Grönland’ın kuzey taraflarında ve İskandinavya ve Büyük Britanya’nın güneydoğusunda yer alan bir ada ülkesidir. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Reykjavík’dir. Ülkenin yüz ölçümü 505.992 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da elli ikinci sırada yer alan ülkedir.

İzlanda Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…