Anasayfa » Jamaika Para Birimi

Jamaika Para Birimi

Jamaika Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Jamaika Doları(JMD) Nerenin Para Birimi? İrlanda Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Jamaika Doları Jamaika’nın para birimidir. Para birimi kodu JMD kısaltması, sembolü ise $ şeklinde ifade edilir. Madeni para 7 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1c, 10c, 25c, $1, $5, $10, $20). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır($50, $100, $500, $1000, $5,000). Jamaika’da para basma yetkisi Jamaika Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

JMD Döviz Çevirici

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Jamaika Hakkında

Jamaika Para Birimi, resmi ismiyle Jamaika, kuzey kıyısında sermaye, güney kıyısında Kingston, Portmore, Spanish Town, Mandeville, Ocho Ríos, Port Antonio, Negril ve Montego Bay şehirleri yer almaktadır. Ülkenin başkenti Kingston şehridir. Arazi yapısı olarak çoğunlukla dağlıktır ve kıyıda dar ovalar yer almaktadır. Ülkenin yüz ölçümü 10.991 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yüz altmış altıncı sırada yer alan ülkedir.

Jamaika Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Jamaika Para Birimi
Jamaika Doları