Anasayfa » Japonya Başkenti

Japonya Başkenti

Japonya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Tokyo Nerenin Başkenti? Japonya Başkenti Neresi?

Japonya’nın Başkenti, Japonya’nın başkenti Tokyo şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Tokyo’da yer almakta olup, Tokyo Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Japonya’nın Tokyo da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Kyoto, Osaka, Hakone, Kobe, Nara, Sapporo, Kamakura gibi şehirleridir.

Tokyo Ne Zaman Başkent Oldu?

Liman şehri olan Tokyo şehri, ilk olarak Edo adıyla tanınmıştır. Edo ismiyle 1603 yılında Tokugawa Şogun yönetiminin başkenti olmuştur. 1868’de Şogun yönetimi sona erdikten sonra 3 Eylül 1868 tarihinde Edo isminin Tokyo yapılmasına dair bir ferman ile eski başkent Kyoto’dan doğuda başkent olduğundan dolayı şehrin adı Tokyo’ya değiştirilmiştir.

Japonya Başkenti

Tokyo Hakkında

Japonya başkenti, Tokyo ülkenin merkezi bir konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Saitama, Takasaki, güney kısmında Yokohama ve güneydoğu kısmında Chiba gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 2.194 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Japonya sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Tokyo ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.