Anasayfa » Kamboçya Başkenti

Kamboçya Başkenti

Kamboçya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kamboçya Nerenin Başkenti? Punom Pen Başkenti Neresi?

Kamboçya’nın Başkenti, Kamboçya’nın başkenti Punom Pen şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kamboçya de yer almakta olup,  Punom Pen Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Kamboçya’nın Punom Pen de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Banlung, Battambang, Kampot, Koh Kong, Kompong Thom, Kratie, Siem Reap ve Sihanoukville gibi şehirleridir.

Punom Pen Ne Zaman Başkent Oldu?

Kamboçya’nın Punom Pen kentinin ne zaman başkenti olduğuna dair bilgilere ulaşılmamıştır.

Kamboçya Başkenti

Punom Pen Hakkında

Kamboçya başkenti Punom Pen, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Kampong Chhnang ve Kapmpong Cham, doğu kısmında Kandal ve Prey Veng, güneyinde Takev ve batı kısmında ise Kapmpong Spoe gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 679 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az büyüklüğe sahip şehirler arasındadır. Punom Pen ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.