Anasayfa » Kamboçya Para Birimi

Kamboçya Para Birimi

Kamboçya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Riel (KHR) Nerenin Para Birimi? Kamboçya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Riel Kamboçya’nın para birimidir. Para birimi kodu KHR kısaltması, sembolü ise ៛ şeklinde ifade edilir. Madeni para 4 bölüm şekilde kullanılmaktadır(50,100, 200 ve 500 riel). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1000, 2000, 5000, 10.000 ve 20.000 riel). Kamboçya’da para basma yetkisi Kamboçya Millî Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

KHR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Kamboçya Hakkında

Kamboçya Para Birimi, resmiyetteki adıyla Kamboçya Krallığı Asya kıtasının Güney doğusunda yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşuları kuzeybatısında Fildişi Sahili, kuzeydoğusunda Laos, doğusunda Vietnam ve güneybatısında Tayland Körfezi gibi ülkeler ve yerleşkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Phnom Penh şehridir. Kamboçya yüz ölçümü 238.533 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da seksen ikinci sırada yer alan ülkedir.

Kamboçya Para Birimi

 Kamboçya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…