Anasayfa » Kamerun Para Birimi

Kamerun Para Birimi

Kamerun Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Orta Afrika CFA Frangı (XAF) Nerenin Para Birimi? Kamerun Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Orta Afrika CFA Frangı birçok ülkenin de olduğu gibi Kamerun’un da para birimidir. Para birimi kodu JPY kısaltması, sembolü ise FCFA şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 francs). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(500, 1000, 2000, 5000, 10000 francs). Kamerun’da para basma yetkisi Orta Afrika Devletleri Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

XAF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Kamerun Hakkında

Kamerun Para Birimi, resmi ismiyle Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzey yönünde Nijerya, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Ekvator Ginesi ve Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Yaoundé şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 475.442 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında elli dördüncü sırada yer alan ülkedir.

 Orta Afrika Devletleri Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Kamerun Para Birimi