Anasayfa » Kenya Başkenti

Kenya Başkenti

Kenya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kenya Nerenin Başkenti? Nairobi Başkenti Neresi?

Kenya’nın Başkenti, Kenya’nın başkenti Nairobi şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kenya de yer almakta olup,  Nairobi Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Kenya’nın Nairobi de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Mombasa, Kisumu ve Nakuru, Baragoi, Bungoma, Busia, Dadaab, Diani Beach, Eldoret, Embu, Garissa, Kajiado, Kakamega, Kakuma, Kapenguria, Kericho ve Lodwar gibi şehirleridir.

Nairobi Ne Zaman Başkent Oldu?

Nairobi kenti, 1899 yılında kurulmuş ve 1905 yılında başkent statüsünü Mombasa kentinden devralmıştır.

Kenya Başkenti

Nairobi Hakkında

Kenya başkenti Nairobi, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Kiambu ve Muranga, doğu kısmında Machakos ve Makueni, güneyinde Kajiado ve batı kısmında ise Nakuru ile Narok gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 696,1 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az büyüklüğe sahip şehirler arasındadır. Nairobi ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.