Anasayfa » Kıbrıs Başkenti

Kıbrıs Başkenti

Kıbrıs Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kıbrıs Nerenin Başkenti? Lefkoşa Başkenti Neresi?

Kıbrıs’ın Başkenti, Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kıbrıs de yer almakta olup,  Lefkoşa Belediyesi kurumu tarafından yürütülmektedir. Kıbrıs’ın Lefkoşa de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele ve Lefke gibi şehirleridir.

Lefkoşa Ne Zaman Başkent Oldu?

Kıbrıs’ın Lefkoşa kentinin yedinci yüzyılda Arap akınları sırasında adanın başkenti ilan edilmiştir.

Kıbrıs Başkenti

Lefkoşa Hakkında

Kıbrıs başkenti Lefkoşa, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Girne ve Gazimağusa, doğu kısmında Gazimağusa ve Famagusta, güneyinde Nicosia ve Larnaca ve batı kısmında ise Güzelyurt gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 111 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında yedinci sırada yer almaktadır. Lefkoşa ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.