Anasayfa » Kıbrıs Para Birimi

Kıbrıs Para Birimi

Kıbrıs Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro(EUR) Nerenin Para Birimi? Kıbrıs Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Euro birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Kıbrıs’ın da para birimidir. Para birimi kodu EUR kısaltması, sembolü ise € şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1c, 2c, 5c, 10c, 20c, 50c, €1, €2). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(€5, €10, €20, €50, €100, €200, €500). Kıbrıs’ın para basma yetkisi Avrupa Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EUR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Kıbrıs Hakkında

Kıbrıs Para Birimi, resmi ismiyle Kıbrıs Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Doğu Akdeniz’de yer alan bir ada ülkesidir. Kuzey ve kuzeybatısında Türkiye ve doğusunda ise Lübnan ve Suriye gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Lefkoşa şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 9.251 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz altmış sekizinci sırada yer alan ülkedir.

 Kıbrıs Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Kıbrıs Para Birimi