Anasayfa » Kırgızistan Para Birimi

Kırgızistan Para Birimi

Kırgızistan Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Kırgızistan Somu (KGS) Nerenin Para Birimi? Kırgızistan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Kırgızistan Somu Kırgızistan’ın da para birimidir. Para birimi kodu KGS kısaltması, sembolü ise som şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(10, 50 tyiyn, 1, 3, 5, 10 som). Banknot olarak 11 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 5000 som). Kırgızistan’ın para basma yetkisi Avrupa Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

KGS Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Kırgızistan Hakkında

Resmi ismiyle Kırgızistan Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Kuzeyinde Kazakistan, batısında Özbekistan, güneybatısında Tacikistan ve güneydoğusunda ise Çin gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti Bişkek şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 199.951 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında seksen yedinci sırada yer alan ülkedir.

 Kırgızistan Cumhuriyeti Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Kırgızistan Para Birimi