Anasayfa » Kolombiya Başkenti

Kolombiya Başkenti

Kolombiya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kolombiya Nerenin Başkenti? Bogota Başkenti Neresi?

Kolombiya’nın Başkenti, Kolombiya’nın başkenti Bogota şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kolombiya de yer almakta olup, Bogota Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Kolombiya’nın Bogota de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Cali, Medellín, Barranquilla, Cartagena, Cúcuta, Bucaramanga, Pereira, Santa Marta, Ibagué, Bello, Pasto, Neiva, Manizales, Soledad, Soacha, Armenia, Valledupar ve Villavicencio gibi şehirleridir.

Bogota Ne Zaman Başkent Oldu?

Kolombiya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Bogota’nın ne zaman başkent olduğuna dair bilgilere ulaşılmamıştır.

Kolombiya Başkenti

Bogota Hakkında

Kolombiya başkenti Bogota, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Barbosa ve Tunja, doğu kısmında Yopal ve Puerta Lypez, güneyinde Villavicencio ve batı kısmında ise Girardot gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.636 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Bogota ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.