Anasayfa » Kolombiya Para Birimi

Kolombiya Para Birimi

Kolombiya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Kolombiya Pesosu (COP) Nerenin Para Birimi? Kolombiya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Kolombiya pesosu Kolombiya’nın para birimidir. Para birimi kodu COP kısaltması, sembolü ise $ şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(20, 50, 100, 200, 500 pesos). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1000, 2000, 5000, 10,000, 20,000, 50,000 pesos). Kolombiya’nın para basma yetkisi Kolombiya Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

COP Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Kolombiya Hakkında

Resmi ismiyle Kolombiya Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Kuzeybatısında Panama, kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Venezuela ve Brezilya, güneyinde Ekvador ve batısında ise Büyük Okyanus yer almaktadır. Ülkenin başkenti Bogotá şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 1.141.748 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yirmi altıncı sırada yer alan ülkedir.

 Kolombiya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Kolombiya Para Birimi