Anasayfa » Kosova Başkenti

Kosova Başkenti

Kosova Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kosova Nerenin Başkenti? Priştine Başkenti Neresi?

Kosova’nın Başkenti, Kosova’nın başkenti Priştine şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kosova de yer almakta olup, Priştine Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Kosova’nın Priştine de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Deçan, Yakova, Glogovaç, Gilan, İstok, Kaçanik, Kosova Ovası, İpek, Poduyeva, Kameniçe, Prizren, Ferizovik ve Vıçıtırınsiniz gibi şehirleridir.

Priştine Ne Zaman Başkent Oldu?

Kosova’nın başkenti Priştine, 1946 yılında Sosyalist Kosova Özerk Bölgesi’nin başkenti olarak ilan edilmiştir.

Kosova Başkenti

Priştine Hakkında

Kosova başkenti Priştine, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Rahovec ve Suva Reka, doğu kısmında Strpce kenti ve Makedonya’nın bir kısmı, güneyinde Dragas ve batı kısmında ise Gjakova ve Arnavutluk’un bir kısmı gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 572 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Priştine ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.