Anasayfa » Kosta Rika Başkenti

Kosta Rika Başkenti

Kosta Rika Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

San Jose Nerenin Başkenti? Kosta Rika Başkenti Neresi?

Kosta Rika’nın Başkenti, Kosta Rika’nın başkenti San Jose şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi San Jose’da yer almakta olup, San Jose Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Kosta Rika da San Jose başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Alajuela, Cartago, Curridabat, Escazú, Golfito, Jacó, Liberia ve Limón gibi şehirleridir.

San Jose Ne Zaman Başkent Oldu?

Başlangıçta Villa Nueva adını taşıyan kent, İspanyol sömürge döneminde bir tütüncülük merkezi olarak gelişti. 1823 yılları yakınlarındaki Cartago’nun yerine başkent oldu.

Kosta Rika Başkenti

San Jose Hakkında

Kosta Rika başkenti, San Jose Pasifik Okyanusa yakın bir kent olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Kuzey kısmında Alajuela ve Heredia, batısında Cartago ve Limon şehirleri, güney kısmında ise Pasifik Okyanusu ve Puntarenas gibi şehirler ve okyanus yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 44,62 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Kosta Rika sıralamasında beşinci sırada yer alan şehirdir. San Jose’nun ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.