Anasayfa » Kosta Rika Para Birimi

Kosta Rika Para Birimi

Kosta Rika Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Kolon (CRC) Nerenin Para Birimi? Kosta Rika Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Kosta Rika kolonu Kosta Rika para birimidir. Para birimi kodu CRC kısaltması, sembolü ise ₡ şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 20, 25, 50, 100 ve 500 ₡.). Banknot olarak 4 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1000, 2000, 5000, 10.000, 20.000 ve 50.000 ₡.). Kosta Rika kolonu 1896 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Kosta Rika’da para basma yetkisi Kosta Rika Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

CRC Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Kosta Rika Hakkında

Kosta Rika Para Birimi, resmi adıyla Kosta Rika Cumhuriyeti Orta Amerika bölgesinde yer alan ülkeler arasında yer almaktadır. Komşuları Batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayıp Denizi yer almaktadır. Ülkenin yerel dili İspanyolcadır. Ülkenin başkenti San Hose şehridir. Kosta Rika yüz ölçümü 51.100 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yüz yirmi dokuzuncu sırada yer alan ülkedir.

Kosta Rika Para Birimi

Kosta Rika Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…