Anasayfa » Küba Başkenti

Küba Başkenti

Küba Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Küba Nerenin Başkenti? Havana Başkenti Neresi?

Küba’nın Başkenti, Küba’nın başkenti Havana şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Küba de yer almakta olup, Havana Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Küba’nın Havana de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Trinidad, Varadero, Santa Clara, Santo Domingo, Pinar del Rio, Cienfuegos, Camagüey, Holguín, Guantánamo, Manzanillo, Granma ve Cárdenas gibi şehirleridir.

Havana Ne Zaman Başkent Oldu?

Küba’nın başkenti olan Havana şehrinin ne zaman başkent olduğuna dair bilgiye ulaşılamamıştır.

Küba Başkenti

Havana Hakkında

Küba başkenti Havana, ülkenin merkezi konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Meksika Körfezi ve Florida Boğazı, doğu kısmında Varadero ve Matanzas, güneyinde Haeju ve Kaesong ve batı kısmında ise Vinales ve Pinar Del Rio gibi şehirler ve deniz kanalları yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 728,3 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az olan şehirler arasında yer almaktadır. Havana ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.