Anasayfa » Kuveyt Başkenti

Kuveyt Başkenti

Kuveyt Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kuveyt Nerenin Başkenti? Kuveyt Başkenti Neresi?

Kuveyt’in Başkenti, Kuveyt’in başkenti aynı ismi taşıyan Kuveyt şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kuveyt de yer almakta olup, Kuveyt Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Kuveyt’in Kuveyt de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Abraq Khaitan, Abu Halifa, Ardiyah, Bayan, Bneid Al-Qar, El-Ahmedi, Fardaws ve Farwaniyah gibi şehirleridir.

Kuveyt Ne Zaman Başkent Oldu?

Kuveyt’in başkenti ve aynı adı taşıyan Kuveyt kentinin ne zaman başkent olduğuna dair bilgilere ulaşılmamıştır.

Kuveyt Başkenti

Kuveyt Hakkında

Ülkenin güneybatısında konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Al Basrah, doğu kısmında Al muthanna, güneyinde Sudi Arabistan ve batı kısmında ise Basra Körfezi gibi yerleşimler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 860 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında sekizinci sırada yer almaktadır. Kuveyt ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.